INSÄNDARE
Den 23 maj i år snubblade jag över en SD-insändare i Skaraborgs läns Tidning. I insändaren ”SD stoppar regeringens gräddfil för vindkraft” berättade Mattias Bäckström Johansson (SD), energipolitisk talesperson och Josef Fransson (SD), riksdagsledamot, Skövde, om partiets arbete för att stoppa regeringens försök att ta bort det kommunala vetot vid vindkraftsetableringar.
Ja, det är ju lätt att se Fransson och Bäckström Johansson som Don Quijotes senkomna arvtagare i kampen mot väderkvarnarna men det blir naturligtvis allvarligare när vi inser att Sverige passerade Overshoot day redan den 3 april i år. Dessutom handlade regeringens förslag inte om att ta bort vetot utan om att tidigarelägga den kommunala vetorätten för att om möjligt snabba på tillståndsprocessen, undvika sena kommunala ” Nej” och därmed onödiga utgifter vid planerad vindkraftsutbyggnad.
Samma datum, den 23 maj publicerade ekuriren en debattartikel under rubriken ” Vi stoppar regeringens gräddfil för vindkraft”. Artikeln var undertecknad av Mattias Bäckström Johanson, energipolitisk talesperson och Anton Berglund, distriktsordförande SD Södermanland men texten var misstänkt lik SkLT- artikeln.
En dag senare skrev Mattias Bäckström Johansson en ny insändare i Fagersta Nyheter om samma ämne, nu tillsammans med Ewa Olsson Bergstedt, gruppledare Skinnskatteberg och Bertil Fredriksson, gruppledare Fagersta, faktiskt med samma text som i SkLT-insändaren.
Några veckor senare, närmare bestämt den 17 juni, råkade jag läsa Barometern och då dök plötsligt debattartikeln ”Sverigedemokraterna stoppar regeringens gräddfil för vindkraft” upp med Mattias Bäckström Johansson och Martin Kirchberg (SD), regionråd i Kalmar län som författare. Döm om min förvåning, även denna text var en blåkopia av de tidigare artiklarna (vissa stycken hade fått byta plats)!
Nu börjar man undra vem som driver det lokala SD-engagemanget mot vindkraft och vem som skriver insändare/debattartiklar ute i landet, åtminstone i Skaraborg, Sörmland, Västmanland och Kalmar? Var det så att Josef Fransson satt på tåget hem till Skövde och plitade ihop en insändaridé i början på maj och sen fick med sig sin energipolitiske talesperson på idén?
I så fall tyckte kanske Bäckström Johansson att insändaren var så lysande att han bestämde sig för att även använda den som debattartikel/insändare i ekuriren, Fagersta Nyheter och Barometern och raggade sen upp några lokalpolitiker på olika ställen för att få ihop några namnunderskrifter! Eller var det så att regionrådet Kirchberg satt vid Kalmar sund och skrev ihop ett artikelförslag i samband med nationaldagsfirandet…….? Nej det är ju helt omöjligt eftersom de första artiklarna skrevs 23 maj!!
Eller var det den energipolitiske talespersonen Mattias Bäckström Johansson som satt på riksdagskammaren och plitade på artiklar till lokala kämpar? Det är väl knappast troligt att han hinner diskutera artikelinnehållet med alla sina lokalpolitiker samtidigt som riksdagsdebatten rasar. Kan det vara en flyhänt pressekreterare som sitter och filar på ”olika”artiklar till de lokala kämparna? Ja, vem vet! Jag hittade många plagiat och ytterst lite lokalt vindkraftsmotstånd, verkar mest styrt från riksdagshuset.
Dessutom behöver övriga riksdagspartier tänka till innan man skickar ut alla insändare/debattartiklar inför valet. Se till så att skribenterna har skrivit artiklarna!
Peter Hagman
Pensionär
Farsta
