Förtjänstmedalj av guld till Fagerstasonen Johan Eliases

Varje år delas Handelskammaren Mälardalens förtjänstmedalj i guld ut. Den tilldelas som erkänsla för långvarig verksamhet, som givit särskilt fruktbärande resultat, eller för extraordinär insats, som särskilt gagnat regionens näringsliv.

I samband med HKM:s årsstämma på Schenströmska Herrgården den 20 maj tilldelades förtjänstmedaljen i år till Fagerstasonen Johan Eliases, regionchef för Ung Företagsamhet i Västmanland, med följande motivering:

”Genom målinriktat & inspirerande arbete har Johan Eliases lyckats skapa en stark plattform för framtidens näringsliv och entreprenörskap i regionen. Med en tydlig vision & ett inkluderande ledarskap har han byggt upp en struktur där unga, från grundskola till gymnasium, får möjlighet att utveckla sina idéer & testa sina vingar som företagare. Genom att erbjuda utbildningsprogram där eleverna kan utveckla sina företagsidéer, har det skett en betydande ökning av UF-företag och entreprenörskapsanda bland unga i området. Genom att samarbeta med lokala företag & skolor har han skapat en hållbar modell för entreprenörskap & utbildningensom kan tjäna som förebild för andra regioner”

– Styrelsen för Ung Företagsamhet i Västmanland vill med stor glädje och stolthet gratulera vår regionchef, som tilldelats förtjänstmedalj från HKM i guld – ett prestigefyllt och välförtjänt erkännande för enastående insatser för unga & framtidens näringsliv i Västmanland, säger Mats Sandor, ordförande Ung Företagsamhet i Västmanland.

Om Ung Företagsamhet

Ung Företagsamhet är en politiskt obunden, ideell utbildningsorganisation och är en del av den globala organisationen Junior Achievement. Sedan 1980 har man utbildat över 600 000 gymnasieelever i entreprenörskap genom utbildningen UF-företagande och sedan 2011 arbetar man även med entreprenörskap i grundskolan. De har 24 regionkontor, ett nationellt kansli, över 150 anställda i hela landet och stöds av offentliga medel och det privata näringslivet.

Forskning visar att elever som drivit UF-företag har bättre möjligheter efter skoltiden, de får oftare jobb, har färre arbetslöshetsdagar och startar oftare eget företag. Det vinner både de unga och samhället på.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa