Under en rad år har cykelnätet byggts ut i Fagersta för att separeras från biltrafiken. Nu finns chansen för allmänheten att berätta vad man tycker om cykelstaden och vad man vill ha åtgärdat.

Förr var det vanligt att cykla till jobbet på bruket, kommunen eller någon annan arbetsplats. Det gynnade hälsan och skadade inte naturen. Då bestod de flesta gator i Fagersta av en väg med smala trottoarer på varsin sida för gående. Men successivt har de byggts om på de flitigast frekventerade gatorna till att få en gång- och cykelbana på ena sidan. Det har gjort att olyckor mellan bilar och cyklister minskat drastiskt.
Ett exempel på en välkommen åtgärd på senare år är Von Rosens väg där det tidigare rådde djungelns lag med transportbilar, cyklister och gående mitt i gatan. Medan trottoarerna, som fanns kvar sedan Dalavägentiden, inte användes alls. I dag är de borta och ersatta av en bred gång- och cykelväg som används av oskyddade trafikanter mellan Fagersta och Västanfors.
Senast har Mariavägen byggts om på samma sätt. Och fler gator står på tur att få ett likadant upplägg för att Fagersta ska bli en trygg cykelstad och uppmuntra fler att ställa bilen och trampa till jobbet.

Nu vill Cykelfrämjandet veta vad allmänheten tycker om Fagersta som cykelstad, genom att svara på frågor i enkäten Cyklistvelometern 2022, som är en nationell undersökning om hur cyklister upplever sin hemkommun.
Hur tycker du det är att cykla i Fagersta?
Svara på enkäten här:
https://svara.enkatfabriken.com/a/index.php?r=survey/index&sid=925449
