Får man lämna ett rivet hus så här?

INSÄNDARE

Under många år stod det ett fallfärdigt och helt vandaliserat hus i Meling utan att kommunen gjorde något för att få bort det. Det är rivet sedan en tid, men är fortfarande en farlig lekplats.

Tar risken att bli anklagad för att vara en gnällspik men jag har sett lite äldre barn leka i denna bråte och vad skulle Fagersta kommun säga om det skulle hända en olycka?

Är det för att det inte längre finns några miljö- och bygginspektörer kvar i Fagersta som ingen tycks bry sig om hur det ser ut här och där, med gamla bilvrak, byggavfall och annat som misspryder kommunen?

Någon av Fagerstas politiker i miljö- och byggnadsnämnden i Avesta kunde gott ta sig en runda i stan och pricka av de platser som behöver åtgärdas. Vi betalar ju trots allt skatt för denna verksamhet!

Meling forewer

%d bloggare gillar detta: