Reaktionerna är starka över hela landet efter att en polisman sköts till döds på öppen gata i Göteborg natten till torsdagen.
”Det här visar hur utsatt polisen är och skapar en rädsla inom kåren. Det är alldeles uppenbart att man skräms av det här”, säger Ralf Andersson, ordförande i Polisförbundet Västmanland till P4.
”Det är med stor sorg vi tagit emot beskedet att en kamrat och kollega i Göteborg avlidit i tjänsten.
Vi var många som samlades för en tyst minut på Stora torget i Västerås klockan 12.00 idag. Mitt i allt det tunga kändes den där spontana kramen från en allmänhet extra varm just idag.
Våra tankar går till familjen, vännerna och till alla kollegor!” skriver Linda med kollegor polisen Västmanland.
Polismannen blev skjuten när han stod och pratade med några personer. Motivet bakom skjutningen är än så länge oklart.
Ingen person har gripits och polisen har inte någon misstänkt gärningsman i nuläget.