INSÄNDARE
Vackra Solliden läggs snart ned och gästerna flyttas till det nya boendet på Norrby. Vad kan vi göra med anläggningen?
Det finns faktiskt goda förutsättningar att omvandla Solliden till ett privat rehabiliteringscenter med inriktning på stroke, neurologiska sjukdomar och annan avancerad rehabilitering.
Enligt Fagersta kommun består Solliden av 66 lägenheter fördelade på sju avdelningar och har redan vårdmiljöer, gemensamma lokaler, matsalar, uteplatser samt tillgång till arbetsterapeut och fysioterapeut.

Samtidigt motiveras avvecklingen av att lokalerna inte längre anses optimala som äldreboende och att byggnaden har behov av omfattande renovering men inte i samma omfattning som det skulle ha krävts för ett äldreboende.
Hedla Rehab är ett exempel på hur intensiv neurologisk rehabilitering kan organiseras. Verksamheten riktar sig till personer med stroke och andra neurologiska skador, med tvärprofessionella team bestående av bland annat fysioterapeuter, logopeder, neurologer och rehabiliteringsläkare. Träningen är intensiv, individanpassad och målstyrd.
Förslag: ”Solliden Rehab Center”
Målgrupper
• Personer efter stroke
• Parkinsons sjukdom
• Multipel skleros (MS)
• Traumatiska hjärnskador
• Ryggmärgsskador
• Ortopedisk rehabilitering efter operationer
• Långvariga smärttillstånd
• Cancer rehab
• Post-covid och andra neurologiska följdtillstånd
Hur lokalerna kan användas
Nuvarande del
Ny funktion
Lägenheterna
Patientrum för rehabgäster
Matsalar
Restaurang och social träning
Eget kök
Möjlighet till specialkost
Gemensamhetsytor
Gruppträning och föreläsningar
Bergsmanssalen
Gym, träningshall och konferens
Innergård och uteplatser
Balans- och gångträning utomhus
Avdelningar
Specialiserade rehabenheter
Möjlig affärsmodell
Privat regi genom Hedla Rehab AB eller liknande bolag
Intäkter kan komma från:
• Regioner som köper rehabplatser
• Försäkringsbolag
• Privatbetalande patienter
• Kommuner som behöver korttids- och rehabiliteringsplatser
• Arbetsgivare och företagshälsovård
Kompletterande verksamheter
• Diagnostikmottagning
• Dagrehabilitering
• Träningscenter för seniorer
• Anhörigutbildningar
• Digital uppföljning efter utskrivning
• Hotellboende för anhöriga
Fördelar för Fagersta
• Nya arbetstillfällen för sjuksköterskor, fysioterapeuter och läkare
• Regional specialistverksamhet som saknas i norra Västmanland
• Fler besökare till kommunen
• Bevarad användning av en vårdfastighet i stället för tomställning eller rivning
• Möjlighet att bli ett nationellt center för neurologisk rehabilitering

Vision
Solliden Neurorehab Center skulle kunna profileras som Sveriges ledande rehabiliteringsanläggning utanför storstäderna, med inspiration från Hedlas modell men placerad i en lugn och naturnära miljö vid Kolbäcksån i Fagersta. Kombinationen av boende, träning, vård och social rehabilitering kan skapa ett attraktivt rehabcenter för patienter från hela Mellansverige.
Leif Larsson, Moderaterna i Fagersta
