INSÄNDARE
Jag har följt diskussionerna i kommentarsfältet till ”Toaletterna är inte för små” gällande flytten av Solliden. Att folk engagerar sig i frågan är sunt och viktigt i en levande demokrati, men det som skrämmer mig är inte åsikterna kring dörrposter eller byggnormer utan det är det bottenlösa förakt som kokar i kommentarsfältet.
Istället för att föra en saklig debatt baserad på fakta, väljer många vuxna människor att gå till grova personangrepp mot våra folkvalda politiker. Man använder ord som ”okompetent” ”Stolpskott” och ännu värre glåpord. Det verkar som att viljan att förstå bakgrunden till ett beslut helt ger vika för behovet av att få skrika högst.

Vad sätter vi vuxna för exempel när vi tar ton på detta vis, vad är vi för förebilder för dagens ungdomar och unga vuxna?
Det sprids rykten utan att vi tar reda på fakta och helt sablar ner en person istället för att bemöta deras argument, detta gäller generellt och inte bara i detta kommentarsfält.
Till alla ”Förståsigpåare” i kommentarsfälten har jag ett förslag: Om ni tror att politiskt arbete är en dans på rosor, engagera er själva, gå med i ett parti som passar era åsikter, sitt med på nämndmöten och försök förstå hur verksamheten faktiskt fungerar.
Vi kan väl försöka visa våra ungdomar att man kan vara djupt oense om ett beslut men ändå respektera debatten.
Tony Himmler
