Dödsfallen i trafiken under julhelgerna har minskat markant under de senaste tjugo åren. Inför årets julhelg har If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna.
Här är resultatet för Fagersta kommun.

För att få en tydligare bild av var bilister behöver vara extra uppmärksamma har If hämtat statistik från Transportstyrelsen över de vägsträckor i varje kommun som drabbas av flest olyckor under december och januari.
I Fagersta är väg 66 och väg 68 de vägar där polisen rapporterat flest olyckor i december och januari de senaste fem åren.

Några av årets mest intensiva trafikdagar närmar sig. Att vara ute i god tid och att inte stressa är några av de sedvanliga råden för att minska risken för olyckor.
– Kör försiktigt och visa omtanke både för dig själv och andra på vägen. Håll avstånd, anpassa hastigheten efter väder och väglag, och om du kör elbil – planera var du kan ladda. Packa gärna med filtar och värmeljus också, ifall du skulle fastna i köer och det börjar bli kallt, säger Frida Wedin, motorexpert på If.
Samtidigt har de allvarliga olyckorna minskat kraftigt i Sverige. I mitten av 00-talet inträffade uppemot 30 dödsfall per år i trafiken under julhelgerna. De senaste åren har dödsfallen legat omkring tio per år. Julhelgen 2023/24 var antalet nere på fem omkomna – den lägsta siffran i modern tid.

– Det är glädjande att satsningarna på våra svenska vägar och trafiksäkerheten i kombination med allt säkrare bilar har gett resultat. Samtidigt är julen en hårt trafikerad helg och då sker det alltid olyckor, säger Frida Wedin.
I Västmanlands län har det inträffat en dödsolycka de senaste tre åren. Julhelgen 2015 var Västmanlands mörkaste sedan 2003 då fyra personer omkom. Sammanlagt har tio personer omkommit i jultrafiken i länet sedan 2003.
