Björkbackens förskola stängs

Björkbackens förskola i Björksta stängs liksom avdelningen Vitmåla på Norbergsvägen 22. Orsaken är att färre barn föds i Fagersta.

”Mellan september år 2023 och september år 2024 har antalet barn i förskoleålder minskat med cirka 40 barn. Det innebär att förskoleverksamhetens budget också minskar, vilket kräver effektiviseringar för att hantera den ekonomiska situationen”, skriver Fagersta kommun på hemsidan.

Och antalet barn i förskolan i Fagersta kommer fortsätta att minska. För att anpassa förskolan till det minskade behovet och budgetramen har utbildningsnämnden beslutat att följande åtgärder genomförs:

◾ Avdelning Vitmåla stängs i juni 2025. Vitmåla är en avdelning för barn som är fem år, avdelningen tillhör Förskolan Humlan men är placerad i egna lokaler på Norbergsvägen 22.
◾ Björkbackens förskola på Risbrovägen stängs i juni 2025. Ett 30-tal barn berörs där.
◾ En minskning av en rektorstjänst, vilket leder till att antalet rektorer och motsvarande rektorsområden minskar från fyra till tre i januari 2025.

Förskolan Björkbacken består av fyra avdelningar med följande organisation:

Fröet, för barn i 1–2 årsåldern
Kastanjen för barn i 2–3 årsåldern
Tallen för barn i 4–5årsåldern
Kotten för barn i 1–5 årsåldern.

”Utbildningsförvaltningen kommer att genomföra förändringen i nära samarbete med berörda medarbetare och fackliga representanter. Dialog kommer att ske fortlöpande. Information kommer även att delges berörda vårdnadshavare fortlöpande”, meddelar Fagersta kommun.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa