FAIK föll efter straffläggning

Det blev en mycket jämn kamp när Kungsörs IK tog emot Fagersta AIK på fredagskvällen. Efter 3-3 i förlängningen avgjorde hemmalaget matchen på straffar.

Efter en första mållös period tog hemmalaget ledningen knappt 28 minuter in i den andra och öste på med två till innan Melwin Joona reducerade med fem minuter kvar av perioden. Och mindre än en minut senare satte William Campbell 2-3.

Fagersta satsade hårt och sju minuter in i den sista kvitterade Alexander Pettersson. Det blev en spännande avslutning där båda lagen gjorde sitt yttersta för att få en ett ledningsmål.

FAIK drog på sig en utvisning men lyckades hålla emot Kungsörs attacker och med 3-3 efter ordinarie matchtid blev det förlängning. En halv minut in i den fick Fagersta åter en man utvisad men redde ut det.

Två minuter in i förlängningen fick Kungsör en man på bänken. FAIK drog på sig ännu en utvisning men lyckades hålla rent och det gick till straffslagning om poängen. Där lyckades Kungsör bäst och vann med 4-3.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa