I torsdags tog bröderna Niklas och Pelle Almqvist emot Fagerstas hyllningar på hembygdsgården i Västanfors. På fredagen välte de Sweden Rock.
Valet av The Hives som årets Fagerstabo var välkommet. Det visar inte minst reaktionerna på FN:s artikel om det. Dagen till ära var sångaren Pelle Almqvist i Fagersta eftersom hans brorsdotter tog studenten. Bröderna gladdes åt utmärkelsen från Gösta Olssons stiftelse, som bevis på allt bandet gjort och som gett Fagersta en plats på världskartan.
Dagen efter gjorde bandet sin debut på Sweden Rock där deras popularitet redan innan spelningen framgick av en lång kö till signeringen/autografskrivningen.

”Fagerstabandet brakar på en gång loss med ”Bogus operandi” från senaste plattan ”The death of Randy Fitzsimmons” och lever omedelbart upp till sitt rykte som ett av Sveriges bästa liveband”, skriver Aftonbladet och fortsätter:
”Howlin’ Pelle Almqvist, en för övrigt fenomenal frontman, är överlycklig över att äntligen uppträda på festivalen. Sångaren kan inte sluta le, skratta eller skämta med publiken.”
”Att det skulle ta hela 30 år, hela Sweden Rocks existens, för att de skulle boka ett av Sveriges, ja säg världens, bästa liveband i The Hives är en gåta som skulle kunna få de flesta att rynka hjärnan i flera veck”, skriver Rocknytt och tillägger:
”Alla som har sett The Hives vet vilken otrolig energi som bandet besitter och förmedlar, och dagens spelning på Sweden Rock är inget undantag. Från öppningspåret in i Main Offender är farten ställd på max.”
