Region Västmanland prioriterar hälso- och sjukvården

Region Västmanlands regionstyre presenterade under tisdagen förslaget till regionplan och budget för 2025 med plan för 2026 samt 2027.

-Tillsammans lägger vi en ansvarsfull regionplan med tydliga prioriteringar. Det ekonomiska läget är svårt, framför allt inom hälso- och sjukvården. Fokuset är att minska kostnadsutvecklingen i regionen och värna hälso- och sjukvården. Vi lägger därför en budget som prioriterar hälso- och sjukvården och tillför över 440 miljoner kronor för att underlätta omställningsarbetet som behöver ske, säger Mikael Andersson Elfgren (M), regionstyrelsens ordförande.

Malin Gabrielsson, Mikael Andersson Elfgren och Bengt-Åke Nilsson.

– Det arbetet vi påbörjat med att reformera samt effektivisera administrationen inom regionen fortsätter och vi tar steg för att stärka Västmanlands civila försvar genom att vi investerar utöver statsbidrag för att stärka vår beredskap.

En nyhet bland de ekonomiska satsningarna är 12 miljoner kronor till inköp och att motverka välfärdsbrottslighet.

– Verksamhetsutveckling med stöd av digitala lösningar möjliggör både minskad administration och att patienten blir mer delaktig i sin vård, två viktiga delar för minskade kostnader och att fler ska få vård i tid. Därför är området digitalisering kopplat till kostnadsutveckling viktigt att bevaka, säger Malin Gabrielsson (KD), regionråd med ansvar för specialistsjukvård och digitalisering och fortsätter:

– Vi vill att regionen framöver mer noggrant kontrollerar regionens inköp så att skattepengarna inte hamnar i kriminellas fickor. Vi följer regeringens och SKR:s uppmaningar att göra vad vi kan för att sätta stopp för välfärdsbrottsligheten. Våra pengar till sjukvård ska gå till sjukvård och inget annat än sjukvård.

Regionstyret lyfter bland annat de demografiska utmaningarnamed färre i arbetsför ålder och fler äldre med mer komplexa vårdbehov samt det strukturella underskottet inom hälso- och sjukvårdsförvaltningen. 

–.Liberalerna gick till val på att sätta sjukvården främst och att annat måste stå tillbaka. Därför är det glädjande att inte mindre än drygt 440 miljoner tillförs hälso- och sjukvården i budget 2025, säger Bengt-Åke Nilsson (L), gruppledare Liberalerna.

– Det är främst i näringslivet de nya jobben ska komma. En viktig del i det är att vi i denna regionplan bekräftar regionens engagemang och medfinansiering av tågstoppet på Finnslätten. Fler i arbete ger fler skattebetalare och mer pengar till välfärden.

Trots Region Västmanlands stora utmaningar ser regionstyret positivt på att tillsammans med medarbetare kunna lösa dessa utmaningar. Framför allt utifrån att utvecklingen vänder till det positiva inom flera områden. Som exempel har antalet anställda som väljer att arbeta heltid ökat och att antalet som säger upp sig minskat. Samtidigt som frisktalet bland regionens anställda ökat och den korta sjukfrånvaron minskat. Även kostnaderna för inhyrd personal inom hälso- och sjukvården har minskat.

Upptäck mer från

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa