Gabriel Augustsson levererade rejält med poäng för Västanfors IF den senaste säsongen och blev självfallet intressant hos andra klubbar. Men han väljer att stanna i Fläkten.

21-åringen levererade 39 mål på 15 matcher och tog totalt 52 poäng. Han och Dmitrij ”Dima” Loginov tog plats ett och två i seriens poängliga. Efter seriesegern i division 1, östra, väntade kval där Västanfors var nära att nå allsvenskan.
”Nästa säsong ska bli ännu bättre, nu kan vi börja där vi slutade den här säsongen. Och alla i laget har tagit steg den här vintern”, säger Augustsson till klubbens hemsida.
”Vi är förstås jätteglada för att en av de vassaste anfallarna i division 1 valt att stanna hos oss. Det är klart att om nu stämningen i laget inte hade varit så bra som den var i vintras, så hade han kanske funderat mer på hur han skulle göra, säger Lars Aronsson i sportgruppen.
Gabriels facit säsongen 23/24: 15 seriematcher, 52 poäng (39+13), 6 kvalmatcher, 13 poäng (10+3).
