Utbildningsnämnden i Fagersta ställer sig positiv till Vänsterpartisten Ann-Christine Anderssons förslag att kommunen bör anlita ungdomar och kunniga personer för att måla gångtunnlarna som utsmyckning och trivselhöjande åtgärd. Samt att även Trafikverkets tunnlar bör komma ifråga.
I hennes motion föreslås att ett projekt startas där ungdomar tillsammans med konstnär, bildlärare eller annan person som är kunnig inom färg och form ger förslag på hur tunnlar för gång- och cykelbanor i Fagersta kan utsmyckas.

”Att arbeta med estetik och estetiska uttrycksformer är ett väl beforskat område
som påvisar goda resultat i anslutning till elevers kunskapsinhämtning och inlärningsstrategier. Det föreslagna projektet är i linje med detta och korrelerar väl med utvalda delar av läroplansmålen för skolan. Det har påvisats, och kan utifrån beprövade erfarenheter, antas att ungdomar som får vara aktivt delaktiga i utformningen av offentliga miljöer också
tenderar att ha en större känsla för att ta hand om och vårda det offentliga”, säger utbildningsnämndens utredare, som fått stöd av politikerna.

”Detta skulle kunna vara ett argument för att risken för skadegörelse, som Norra Västmanlands Kommunalteknikförbund lyfter i sitt yttrande, minskar och att ett projekt som det föreslagna även får positiva spridningseffekter i flera delar av det offentliga rummet”, menar utbildningsnämnden, som föreslår att Trafikverket tillfrågas om även de är intresserade.
