Under 2023 anmäldes drygt 1,5 miljoner brott i Sverige, vilket är fyra procent fler än 2022. Bedrägerier var den kategori som ökade mest, med 22 procent till 237 692 brott.
2021 och 2022 minskade de anmälda brotten totalt sett, men ökade återigen 2023. Jämfört med för tio år sedan har antalet anmälda brott ökat med fem procent och de anmälda bedrägeribrotten med hela 53 procent.
Den typ som ökade mest 2023 jämfört med året innan var kortbedrägeri och bedrägeri genom social manipulation. De anmälda kortbedrägerierna ökade med 44 procent, och bedrägeri genom social manipulation med 36 procent. Oftast är det äldre som drabbas och kan bli av med hela sitt sparkapital.

-– Bedrägeri genom social manipulation är en typ av bedrägeri där bedragaren tar kontakt med en person, exempelvis genom ett telefonsamtal, och vilseleder den att göra något som syftar till att ge bedragaren ekonomisk vinning. Ett vanligt tillvägagångssätt är att bedragare utger sig för att vara en banktjänsteman eller myndighetsperson, säger Matheus Eriksson, statistiker, Brå.
Brott mot person ökade med tre procent. Misshandel var en av de brottstyper som stod bakom ökningen. Misshandel mot vuxna kvinnor ökade med 1 338 anmälda brott (fem procent) och misshandel mot vuxna män ökade med 361 anmälda brott (en procent).
Den vanligaste typen av anmäld misshandel mot män var av en obekant person och utgjorde 57 procent. Det omvända gällde för anmäld misshandel mot kvinnor, där det var vanligast att den begicks av en bekant till offret. De utgjorde 80 procent av all anmäld misshandel mot kvinnor.

Sexuellt ofredande minskade med 574 anmälda brott (sex procent). De utgörs till största delen av brott mot kvinnor eller flickor, vilka också stod för större delen av minskningen.
Stöld- och tillgreppsbrott minskade med tre procent. Cykelstölder minskade mest, med 4 931 anmälda brott (åtta procent). En brottstyp inom kategorin som istället ökade märkbart var butiksstölder. Under 2023 anmäldes 47 446 sådana, vilket var tio procent fler än 2022.
– Under 2023 har det blivit lättare för butiksinnehavare att anmäla misstänkt stöld i butik med hjälp av en särskild e-tjänst, vilket kan ha bidragit till ökningen i statistiken, säger Matheus Eriksson.
