100 000 kronor i stipendier till framstående Brinellelever

Brinellskolan har genom samarbetspartners och donationsfonder möjlighet att dela ut stora summor i stipendier till i huvudsak studenter, men även andra elever som gjort sig väl förtjänta av uppmuntran.

Stipendier från Fagersta AB:s donationsfond delas ut till elever som:
• genom framsteg i sina studier gjort sig särskilt förtjänta av uppmuntran
• genom gott kamratskap bidragit till en god anda i den egna klassen och i skolan.

Högskolestipendiet är på 21 000 kronor första året på högskola/universitet och kan förlängas i ytterligare två år. Det går till Elsa Zachrisson, NA19 och Emma Wyatt, SA19 och Wille Runesson, TE19

Premier om 1 500 kronor delas ut till elever i årskurs två som gjort sig särskilt förtjänta:
Astor Vainikainen, TE20 Fadi Essa, NA20
Fanny Larsson, SA20 Frej Söderberg, IN20 Jesper Andersson, BA20 Salwa Heso, EK20
Tova Johansson, BF20 William Forsberg, FT20, samt Yara El Seoudi, VO20

Stipendium om 5000 kronor för årets El-elev tilldelades David Pettersson som genom:
• engagemang och goda studieresultat
• goda omdömen från genomförd APL
• ett gott kamratskap bidragit till en god anda i den egna klassen och i skolan
Stipendiet sponsras av Assemblin El AB, Fagersta Elektriska AB, Seco Tools AB Uponor AB och Outokumpu Fagersta Stainless AB.

För stor hantverksskicklighet och gott kamratskap erhåller i år två elever stipendium om 2 500 kronor från Byggbranschens Yrkesnämnd Västmanland.
Ludvig Johansson, BA19HU och Sigge Andersson, BA19HU.

För goda studieresultat och gott kamratskap tilldelar Fagersta Teknikföretag tre elever stipendium om 10 000 kronor vardera:
Blin Shehrama, IN19 Sebastian Strömberg, TE19 och Sara Annala, NA19

Företagarna i Fagersta belönar det mycket framgångsrika UF-företaget ShineBright UF för sin hållbara affärsidé. Idén är att samla in överblivet stearin från exempelvis kyrkor och tillverka nya ljus i tilltalande design. Företaget belönas för att man anpassat sin produkt efter kundens behov och kombinerat detta med miljömedvetenhet.
Amelie Friman, EK19 Fatma Uzun, EK19 Isak Forsström, EK19 och Tyra Ringström, EK19

För väl genomförd insats inom elevrådet uppmärksammas i år:
Matilda Söderberg, TE19 Moain Ghabsha, NPS och Sakariye Hassan Khalif, EK19

Berzeliusdagarna är ett stipendium som ger elever möjlighet att under två dagar deltaga vid Kemisamfundets årliga Berzeliusdagar vid Stockholms universitet.
Berzeliusdagarna har till syfte att väcka intresse för kemi och vidare utbildning inom kemiområdet. Årets stipendier sponsras av industrierna som ingår i Teknikcollege Bergslagen och Brinellskolans kemiinstitution.
Elsa Zachrisson, NA19 och Wille Runesson, TE19

Linnédagarna arrangeras av biologilärarnas förening för gymnasieelever med ett stort intresse för biologi. Linnedagarna har anordnats på olika platser i Sverige sedan 1964 och arrangerades i år på Östra reals gymnasium i Stockholm. Årets stipendium går till Mandreja Söderberg, NA19 och sponsrades av Brinellskolans biologiinstitution.

Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande utdelar årligen vid vårterminens slut en skolpremie i idrott kallad Idrottsskölden.
I år tilldelas detta pris tillsammans med presentkort om 2 000 kronor till Tyra Ringström, EK19

%d bloggare gillar detta: