Site icon

S går ihop med V och C i Fagersta

Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet har kommit överens om att tillsammans bilda en ny politisk majoritet i Fagersta kommun för mandatperioden 2026–2030.

De tre partierna förenas i ambitionen att skapa ett stabilt, långsiktigt och ansvarsfullt styre med Fagerstaborna och kommunens framtid i fokus.

Efter den gångna mandatperiodens samarbete mellan Socialdemokraterna, Moderaterna, Liberalerna och Centerpartiet tar nu ett nytt politiskt samarbete form.

Den nya majoriteten består av tre partier med olika politiska utgångspunkter, men med en gemensam vilja att ta ansvar för kommunens utveckling och möta de utmaningar som väntar.

– Vi är tre partier med olika historia, erfarenheter och perspektiv. Det ser vi som en styrka. Vi behöver inte tycka lika i varje fråga, men vi delar synen på vikten av ett respektfullt samarbete, gemensamt ansvarstagande och att alltid sätta Fagerstas bästa i första rummet, säger Åsa-Märta Sjöström (S), kommunstyrelsens ordförande.

Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet bidrar med olika perspektiv och politiska erfarenheter som tillsammans ska ligga till grund för den kommande mandatperiodens arbete.

Socialdemokraterna har ett tydligt fokus på arbete, välfärd och samhällsutveckling. Vänsterpartiet bidrar med ett starkt engagemang för jämlikhet, välfärdens kvalitet och människors möjligheter till ett gott liv. Centerpartiet tillför viktiga perspektiv på företagande, landsbygdsutveckling och förutsättningarna för att hela kommunen ska kunna leva och utvecklas.

Partierna är överens om att dessa perspektiv kompletterar varandra och skapar förutsättningar för ett konstruktivt politiskt samarbete.

– Centerpartiet har varit en del av den tidigare majoriteten och tar med sig viktiga erfarenheter in i det nya samarbetet. Vi är tre partier med olika politiska utgångspunkter, men vi delar viljan att ta ansvar för Fagerstas framtid. För oss handlar politik om att hitta lösningar, ta ansvar och skapa förutsättningar för hela kommunens utveckling, säger Yousef Hussin (C), kretsordförande för Centerpartiet i Fagersta.

Den nya majoriteten tar över ansvaret i ett läge där Fagersta, liksom många andra kommuner, står inför betydande utmaningar.

Kommunens ekonomi är ansträngd och det finns stora behov inom såväl socialtjänsten som skolan. Samtidigt behöver arbetet med äldreomsorg, trygghet, näringsliv och kommunens attraktivitet fortsätta.

Det kommer att krävas tydliga prioriteringar, långsiktighet och en gemensam förmåga att fatta även svåra beslut.

-Vi ser en utmanande mandatperiod framför oss som kommer att kräva både mod och svåra prioriteringar. Att gå från opposition till att ingå i styret innebär ett nytt ansvar som vi med glädje och ödmjukhet ser fram emot att axla. Jag känner stor tillförsikt inför att göra det tillsammans med Socialdemokraterna och Centerpartiet, säger Leyla Chabbani ordförande för Vänsterpartiet i Fagersta.

Den nya majoriteten pekar särskilt ut följande gemensamma utgångspunkter:

• En långsiktigt hållbar kommunal ekonomi.

• En välfärd med god kvalitet för barn, unga och äldre.

• En trygg och attraktiv kommun att bo, leva och arbeta i.

• Goda förutsättningar för företagande, arbetstillfällen och utveckling i hela kommunen.

• Ett stabilt politiskt ledarskap som präglas av respekt, dialog och ansvarstagande.

Nu börjar arbetet med den politiska inriktningen

De tre partierna kommer nu gemensamt att arbeta fram den politiska inriktningen för mandatperioden 2026–2030.

Ambitionen är att värna det som fungerar bra, samtidigt som det ska finnas mod att utveckla och förändra det som behöver bli bättre.

Samarbetet bygger på konstruktiva och förtroendefulla samtal, där partiernas olikheter ska hanteras genom dialog och en gemensam vilja att hitta lösningar.

– Vi är medvetna om att det inte kommer att bli en enkel mandatperiod. Men vi går in i det här samarbetet med respekt för varandra och med en gemensam ambition att ta ansvar. I slutändan handlar det inte om tre partier, utan om Fagerstaborna. Det är för dem vi ska samarbeta och det är för dem vi ska leverera resultat, säger Åsa-Märta Sjöström.

Exit mobile version