INSÄNDARE
Jag var tvungen att tanka bilen i morse och det var med en viss klump i magen. Hög inflation och vinterns höga elpriser har tömt sparkonton av olika slag och familjen, trots att vi ändå har förmånen att ha två förvärvsinkomster, behöver vara försiktig med vad pengarna går till.
Att ta sig till jobbet när man bor utanför Norbergs centrum kräver bil, alltså måste jag tanka en eller två gånger i månaden. Det blev en fulltank, inte mycket att välja på.
Min bil kommer släppa ut lika mycket koldioxid oavsett om jag betalar mycket eller lite för bensinen. Skillnaden för mig personligen blir hur mycket pengar jag har kvar resten av månaden, när jag har tankat bilen. På landsbygden har vi ofta ingen kollektivtrafik att tala om, så alternativen till bil är försvinnande få.
I insändare efter insändare av S så spys det galla över regeringen. Jag vill tvärtom tacka regeringen för att jag nu kunde tanka för under tusenlappen, för första gången på väldigt länge. Det kanske blir en semestertripp trots allt.
Liane Blom
