Seriesegrarna i division 2, Per-Ols IBF, förlorade oväntat den första slutspelsmatchen mot Sala Silverstaden och nu väntar en gastkramande uppgörelse i morgon, söndag.
Fagerstas framgångsrika innebandylag är piskade att vinna söndagens drabbning i den andra omgången mot Sala. Annars är det slutspelat för den här säsongen. Vid vinst blir det en tredje och avgörande match.
Normalt är Per-Ols ett bättre lag än silvergänget, men lyckades inte få fart på spelet i Sala där hemmalaget vann med knappa 4-3.
Så här märkligt uttrycker sig Sala Allehanda och Fagersta-Posten inför matchen:
”Om Sala vinner på söndag är Per-Ols utslaget ur slutspelet. En missräkning som skulle heta duga för laget som vann grundserien.”
Mycket ära står alltså på spel och det gäller för Per-Ols att visa vilket som är guldlaget och vilket som är silverlaget i mötena.
Per-Ols hoppas på ett starkt publikstöd på matchen som börjar halv tre i Fagerstahallen.
